Martin Kováč | dasato.sk
Martin Kováč

Martin Kováč

Trnava

 

Moje meno je Martin Kováč, som manžel, otec, Trnavčan, starokatolícky kňaz v Bratislave a Trnave a programový manažér vznikajúceho kultúrno-komunitného centra Staré Lýceum v Bratislave. Od roku 2018 som tiež členom výboru mestskej časti Trnava - Juh. Od roku 2017 žijem na sídlisku Linčianska, kde som založil aj miestnu platformu Krajšia Linčianska, Tulipán a Vajslova dolina: Komunita, ktorá sa časom stala aj jedným z oficiálnych komunikačných kanálov našej mestskej časti

 

Svoje vysokoškolské vzdelanie som nadobudol na Univerzite Komenského v Bratislave (Mgr., PhD.) a na Univerzite Karlovej v Prahe (Mgr.). Značnú časť štúdia som ale strávil aj na zahraničných univerzitách v Haife, Osle či vo Viedni, ako aj na kratších pobytoch v iných mestách a krajinách – napr. v Štrasburgu, Leuvene, Mníchove, Utrechte a ďalších, čo mi umožnilo pričuchnúť k atmosfére európskych metropol.

 

V tohtoročných spojených voľbách som sa rozhodol kandidovať na poslanca mestského zastupiteľstva v Trnave, ako aj na poslanca krajského zastupiteľstva. Čo ma k tomu motivovalo?

 

Štatistiky a dáta zo Slovenska ukazujú, že nás v mnohých ohľadoch čakajú ťažké časy. Po dvoch pandemických rokoch sa začala vojna u našich susedov na Ukrajine a začíname si viac uvedomovať realitu klimatickej zmeny. Dvojciferná inflácia, rast cien energií a materiálov, rastúca nedôvera v stav demokracie a túžba po silnom „vodcovi“...

 

Napätá politicko-spoločenská situácia na Slovensku, ktorá je poznačená nekompetentnosťou, polarizáciou a populizmom, navyše viacerých z mojich šikovných kamarátok a kamarátov priviedla k rozhodnutiu, že zo Slovenska odídu za lepším životom do zahraničia.

 

Ja som zatiaľ zostal, pretože ani po mnohých sklamaniach neprestávam veriť, že zmena je možná. Áno, aj ja som už unavený a často aj znechutený z toho, ako veci u nás (ne)fungujú. No nechcem už viac čakať, kým zmenu za mňa urobia iní. Snažím sa zmenu žiť tu a teraz. Ukázať, že sa veci dajú robiť aj inak. Že Slovensko môže byť krajinou, z ktorej ľudia nechcú utekať, ale kde chcú žiť, vychovávať svoje deti a zostarnúť. Krajinou, ktorá nie je len pre zdravých a privilegovaných. Krajinou, kde školstvo, zdravotníctvo a sociálne služby nemusia byť na okraji politického záujmu.

 

Verím v riešenia, ktoré sú sociálne, európske a zelené. Vďaka štipendiám som mal počas svojho štúdia možnosť zažiť na vlastnej koži život v rôznych európskych mestách. Vo svojej práci sa dlhodobo venujem komunikácii, dialógu rôznorodých skupín a vyrovnávaniu sociálnych rozdielov. Mojimi srdcovými témami sú dostupné bývanie, udržateľný a ekologický život v mestách, oblasť vzdelávania, ale aj podpora kultúrneho a komunitného života. Verím, že skúsenosti, ktoré som nadobudol sa dajú uplatniť aj u nás - a to aj na úrovni miest aj krajov.

 

Aj preto som sa rozhodol uchádzať sa o vašu podporu.